Pierwszy post jest trochę dezinformujący, bo jednocześnie pisze o powtórzeniu eksperymentu LaBerge oraz o sprawdzeniu samej komponenty WBTB bez MILD. Onejromancie ostatecznie chodzi o ten drugi cel, przy zachowaniu pozostałych parametrów  badania La Berga.
Niemniej myślę, że trzeba ten protokół dopracować, według mnie jeden tydzień na każdy etap to zdecydowanie za mało i niesie ze sobą ryzyko wpływów losowych ( w tym autoindukcji LD ). Powtórzę się, ale badanie w tygodniowych etapach było by jak badanie szybkości ryb w wannie :)

Proponuję okresy miesięczne z tygodniowymi odstępami albo okresy dwutygodniowe z dwutygodniowymi odstępami. Po wstaniu o określonej porze uważam za konieczne opuszczenie łóżka, następne aktywności są dowolne, pod warunkiem że będą takie same przez cały czas trwania eksperymentu. Oczywiście za wyłączeniem złożonych technik znanych w osiąganiu LD.
Zakładam, że w takim luźnym badaniu nie będzie możliwa dyscyplina w regularności pór kładzenia się i całkowitego czasu snu, dlatego polecam po prostu wszystkie okoliczności czasowe notować i raportować.
#12
"Pierwsza noc eksperymentu za mną, mam kilka pytań bo nie wszystko jest dla mnie jasne.
  • 1tydz 90min, 2tydz 60min, 3 tydz 30min czy 10min?"
====================
trzeci tydzień 30 minut i chyba będzie trzeba wprowadzić czwarty tydzień bo [b]incestus mówi, ze eksperyment powinien trwać przynajmniej miesiąc[/b]

• "W oryginalnym eksperymencie uczestnicy po okresie aktywności mózgu kładli się z powrotem spać na 1,5h i znów wstawali? po co? czy te 1,5h jest jakieś obligatortyjne czy moge po tym okresie czuwania iść kimać przez 2 czy 3 godziny? dzisiaj spałem od 5:30 do 8:40 bo nie wiedziałem czy mam wstawać po półtorej godziny czy nie."
    =================
  • Możesz spać po tym okresie ile chcesz to bez znaczenia z tym 1,5h być może chodziło, żeby przynajmniej jeden cały cykl snu zaliczyć po przerwie.

• "Napisałeś też, że mamy w trakcie czuwania nie stosować żadnych technik ułatwiających osiągniecie LD, jednak w oryginalnym eksperymecie uczestnicy 10 minut przed ponownym zaśnięciem stosowali MILD. "back in bed they set their alarm to awaken the in 90min, then practiced a modified MILD exercise for at least 10min until they fell asleep" -wynika z tego, że źle prowadzisz eksperyment. Wyniki eksperymentu także to potwierdzają, wnioski jakie wyciągnięto mówią wyraźnie, że stosowano MILD-a w trakcie czuwania. "
  • =======================
  • Celem naszego eksperymentu jest testowanie czystego wbtb a nie MILD jak w eksperymencie LaBerga dlatego nie można stosować w przerwie żadnych metod wywoływania ld bo wówczas nie wiadomo by było czy ld wywołalo wbtb czy zastosowana technika.

#13
Jako iż niektórzy zbliżają się do końca pierwszego etapu eksperymentu i szykują raporty mam prośbę aby na koniec raportu dotyczącego pierwszych 7 dni eksperymentu dodali odpowiedzi na pytania:

- czy przerwanie snu na 90 minut poprawiło/pogorszyło/nie wpłynęło na jakość snu w dużym/średnim/małym zakresie.

- czy przerwanie snu na 90 minut poprawiło/pogorszyło/nie wpłynęło na pamiętanie snów w dużym/średnim/małym zakresie.

- czy przerwanie snu na 90 minut poprawiło/pogorszyło/nie wpłynęło na jakość treści i formy snów w dużym/średnim/małym zakresie.

- czy przerwanie snu na 90 minut poprawiło/pogorszyło/nie wpłynęło na samopoczucie na jawie w dużym/średnim/małym zakresie.

- czy poleciłbyś innym śniącym przerwanie snu na 90 minut

Na koniec jakieś swoje przemyślenia i krótkie podsumowanie pierwszej części eksperymentu dzięki temu będziemy mogli porównać to po zakończeniu krótszych przerw w spaniu a później wspomnienia mogły by się zatrzeć.

Pozdrawiam i wyrazy uznania dla wszystkich biorących udział w eksperymencie :-)
#14
Heheh przejdźcie sobie od razu na 30 min w drugim etapie, bo się zniechęcicie :P
#15
(09-09-2018, 15:23 )incestus napisał(a): Heheh przejdźcie sobie od razu na 30 min w drugim etapie, bo się zniechęcicie :P

W "badaniach" LaBergea wyszło, ze najwięcej ld uczestnicy mieli przy przerwie 60 minut w który to etap własnie wchodzimy :)
#16
(07-09-2018, 10:55 )incestus napisał(a): Powtórzę się, ale badanie w tygodniowych etapach było by jak badanie szybkości ryb w wannie :)

Zaśnięcie 5,30 obudzenie 7,30 zapamiętany 1 sen 0 ld
-  zauważam, że poranne dosypianie wiążę się z coraz większym spłyceniem snu, wzrostem napięcia i nerwowości

Dzień szósty
Zaśnięcie 23,30 wybudzenie 4,00 zapamiętane 1 sen 0 ld
-  chyba nie dam już dalej rady na szczęście tylko jeden dzień do 7 został, może jak tylko 60min nie będę spał to dam rady :-)

Dzień siódmy
Zaśnięcie 23,30 wybudzenie 4,15 zapamiętane 1 sen 0 ld
Zaśnięcie 5,30 obudzenie 7,30 zapamiętanych 0 senów 0 ld

- przerwanie snu na 90 minut pogorszyło jakość snu w dużym zakresie.
- przerwanie snu na 90 minut pogorszyło pamiętanie snów w średnim zakresie.
- przerwanie snu na 90 minut pogorszyło jakość treści i formy snów w średnim zakresie.
- czy przerwanie snu na 90 minut pogorszyło samopoczucie na jawie w dużym zakresie.
- czy poleciłbyś innym śniącym przerwanie snu na 90 minut - nie

Podsumowanie pierwszego tygodnia uwagi:
Ogółem zapamiętanych snów: 15
Zapamiętanych snów w pierwszej części nocy:11
Zapamiętanych snów po przerwie: 4
ld 0

-  Cieszę się, ze to ostatni dzień 1,5godzinnych przerw we śnie bo dłużej to bymn tak chyba nie zdzierżył i tak ledwo funkcjonuję. Ogólnie z dnia na dzień byłem coraz bardziej rozbity, coraz bardziej niewyspany i rozdrażniony oraz coraz słabiej pamiętałem sny a spanie po drzemce to meczenie się w patologicznym półśnie coraz płytszym i coraz bardziej nieprzyjemnym a przy tym jak widać skuteczność mimo strasznego nakładu sił, energii i zdrowia – u mnie zerowa - zobaczymy co będzie dalej.
#18
Raport Gambola
Noc : x
1.czy wplynela na jakosc snow?
2.czy wplynela na pamiec snow ?
3.czy wplynela na samopoczucie na jawie?

Zapamietanych snow :2 po wbtb 2 ld:1
Moje ld odbyly sie w 5 i 7 noc zaczynalem od poniedzialku czylo ld byly w piatek i niedziele

Przejde juz do podsumowania. Jestem zadowolony po pierwszym tygodniu eksperymentu. Efekt moglem obserwowac juz drugiej nocy kiedy to mialem paraliz senny ( ciekawe zjawisko) . Moja pamiec snow polepszala sie w mniejszym lub lepszym stopniu, na tresc snow jednak nic nie wplynelo natomiast jakosc snow w niektorych nocach byla naprawde swietna i tu przejde juz do jednego minusa otoz po zmeczenie w nie ktorych dniach byl naprawde mocny ale to jedyny minus. Po tygodniu udalo mi sie uzyskac dwa swiadome sny ( jestem z siebie dumny ) . Napewno polecilbym 90min przerwe dla innych.