Odpowiedz 
6. Rozpoczynanie nauki Świadomego Śnienia
#1
Rozpoczynanie nauki LD

Podsumowanie początku:

-Załóż swój Dziennik Snów i zacznij zapisywać sny. Jeśli nie czytałeś jeszcze o zapamiętywaniu snów i ich zapisywaniu, kliknij tutaj.

-Zacznij wykonywać Testy Rzeczywistości i sporządź listę swoich znaków sennych. Jeśli jeszcze nie czytałeś artykułu na ten temat, kliknij tutaj.

-Staraj się co jakiś czas czytać i analizować sny zapisane w dzienniku. Nie jest to konieczne, ale pomocne.

-Nie poddawaj się i nie przerywaj zapisywania snów oraz wykonywania TRów. Bądź skrupulatny i nie trać dobrego nastawienia.

-O ile to możliwe, staraj się spać dłużej, jeśli przeznaczasz mniej niż 7h na sen. Staraj się też utrzymać jeden i ten sam cykl snu.

Techniki

Kilka słów o technikach -Są to wspomagacze pomagające nam uzyskać świadomy sen. Większość takich technik polega na mantrze i autosugestii wykonywanych podczas zasypiania, a ich celem jest m.in. łatwiejsze doprowadzenie do wykonania TRa we śnie. Jeśli zapisywanie snów i robienie TRów weszło już Ci w krew, możesz zacząć je wypróbowywać.

Główną i najważniejszą techniką jest technika WBTB (Wake Back To Bed) która polega na pobudce po ok. 4 - 6 godzinach snu, rozbudzaniu umysłu przez około 30 min i ponownym pójściu spać. Budząc się po 4-6h przerywamy fazę snu REM (główna faza w której śnimy marzenia senne) którą możemy później kontynuować, ponownie zasypiając. Dzięki takiemu zabiegowi z rozbudzeniem umysłu (przez ten czas możemy np. coś poczytać, najlepiej o świadomym śnie) i powrotem do snu szansa na uzyskanie LD wzrasta nawet kilkunastokrotnie (!).Dlatego technika WBTB jest tak ważna -Niemal każda inną technikę powinno się z nią łączyć, np. popularną technikę MILD:

MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams, ang. pamięciowe wywoływanie świadomych snów) Korzystając z tej techniki podczas zasypiania skoncentruj się na tym, aby przypomnieć sobie, że śnisz w czasie tego snu. Powinno to wyglądać tak, że nagle przypominasz sobie, że śnisz w taki sposób, w jaki przypominasz sobie, że miałeś kupić coś ważnego, gdy jesteś na zakupach. Powtarzaj sobie jakąś krótką mantrę, taką jak "będę pamiętał, że śnię". Wyobraź sobie, że śnisz i nagle przypominasz sobie, że śnisz. Przypomnij sobie Twój poprzedni sen, wyobraź sobie, że śniąc go przypominasz sobie, że to sen. Wyobraź sobie, że tym razem zauważasz coś, co podpowiada Ci, że to sen (np. latasz). Powtarzaj mantrę i wyobrażaj sobie Twój sen tak długo, aż nie będziesz pewien, że te obrazy zapisały się w Twoim umyśle. Jeśli nie możesz zasnąć przez 15-20 minut, to możesz przestać powtarzać mantrę i myśleć o Twoim śnie, ale postaraj się, aby ostatnią rzeczą, o której pomyślisz przed zaśnięciem było to, że masz pamiętać o tym, że śnisz.

To dwie techniki, które powinny wystarczyć na początek. Więcej o technikach m.in. TUTAJ.

Co powinieneś wiedzieć o uzyskiwaniu LD

-Pamiętaj, że nie ma idealnej techniki na 100% osiągnięcie LD. Coś takiego nie istnieje, choć wielu ludzi tworzy różne miksy technik i ch wariacje zapewniając, że po ich wykorzystaniu będziemy mieli pewny świadomy sen. Są techniki gorsze i lepsze, niektóre działają lepiej na jednych ludzi, niektóre na innych, ale nie ma takiej, która zapewni 100% sukces każdemu. Kluczem do sukcesu jest głównie cierpliwa praca z dziennikiem snów i Testami Rzeczywistości.

-Nie oczekuj, że będziesz miał pierwsze LD już drugiej nocy po zaczęciu praktyki. Jak już wspominałem, jednym przychodzi to szybciej, innym później, ale z pewnością każdy dzięki skrupulatnej pracy i dyscyplinie może to osiągnąć. Przeciętnemu oneironaucie udaje się po 1-2 tygodniach.

-Jeśli jesteś początkującym, daruj sobie technikę WILD (bezpośrednie wejście z jawy do snu bez utraty świadomości) i inne techniki na niej oparte. Oczywiście warto wypróbować każdą technikę i sprawdzić, jaka najlepiej na Ciebie działa, w tym WILD, ale nie warto marnować czasu tylko na nią -zwłaszcza, że jest to technika najtrudniejsza i dobrze działająca tylko na niektórych ludzi. Niestety wielu początkujących olewa zapisywanie snów i robienie TRów, na siłę wykonując samego WILDa z nadzieją prostego i szybkiego uzyskania świadomego snu.

-Jeśli uda Ci się uzyskać LD, nie zrażaj się, że "wyrzuci Cię" ze snu po kilku, kilkunastu sekundach. Jest to całkiem normalne w pierwszych LD i wiąże się z nadmierną ekscytacją i euforią -Trzeba nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Innym mankamentem może być brak kontroli nad senną rzeczywistością. Jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej -Ci drudzy muszą po prostu nabrać nieco doświadczenia. Ważne, by być cierpliwym i się nie zrażać, a po kilku, kilkunastu LD najpewniej będziemy mogli już robić to, co nam się żywnie podoba ;)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 


Skocz do:

UA-88656808-1