Odpowiedz 
4. Jak nauczyć się zapamiętywać sny i jak je zapisywać
#1
Nauka zapamiętywania i prawidłowego zapisywania snów



Jedną z najważniejszych rzeczy w oneironautyce jest prowadzenie dziennika snów. W tym temacie wyjaśnię między innymi jakie działania trzeba podjąć, by poprawić swoją pamięć snu oraz jak prawidłowo zapisywać sny.

Jak poprawić swoją pamięć snów?

Większość praktykujących startuje od momentu, w którym nie pamiętają snów w ogóle albo max. kilka na miesiąc czy rok. Jest to całkiem normalne i nie stanowi przeszkody w praktykowaniu LD -Zapamiętywać sny (nawet do 6 w ciągu nocy, bo tyle właśnie śnimy) można nauczyć się w ciągu kilku dni.

Dlaczego większość ludzi tak słabo pamiętają sny lub nie pamiętają ich w ogóle? Odpowiedź jest prosta -nie chcą ich pamiętać. A raczej nie widzą takiej potrzeby. Jeśli człowiek nie zastanawia się nad tymi kwestiami i go to po prostu nie interesuje, system pominie zbędne czynności -w tym przypadku zapamiętanie snu. W efekcie śnimy całą noc, a w momencie pobudki wszystko zapominamy. Dlatego właśnie by zacząć naprawdę dobrze zapamiętywać sny wystarczy tego chcieć. Zastanawiaj się w ciągu dnia o marzeniach sennych, jak by mogły wyglądać twoje przyszłe sny, wyobrażaj sobie jak rankiem budzisz się wszystko pamiętając itd. Jest to bardzo pomocne.

Podczas zasypiania leżąc w łóżku wykorzystaj autosugestię -technika ta polega na wmawianiu sobie, że zapamiętamy wszystkie sny z tej nocy. Powtarzaj przy tym mantrę, przykładowo "gdy się obudzę, będę pamiętał wszystkie swoje sny". Ważne jest, byś wierzył w to co myślisz -kładź nacisk na to że to się rzeczywiście stanie, a nie że tego chcesz. Możesz sobie przy tym wyobrażać, że rankiem pamiętasz wszystkie sny i zapisujesz je w dzienniku.

Poprawa pamięci snów gwarantowana.

Zakładanie dziennika snów

DS może być zeszyt bądź notatnik -jak kto woli, w tym drugim przypadku można go cały dzień nosić przy sobie, w razie gdyby nagle coś nam się przypomniało. Ważne jest, by zeszyt/notatnik służył nam tylko i wyłącznie do tego celu -nawet długopis. Dlaczego? Ze snami jest tak, że mogą nam się przypomnieć po kontakcie z jakimś przedmiotem z nimi związanym (bądź fabułą tegoż snu), w tym przypadku np. widok długopisu którym zawsze zapisujemy sny może być impulsem sprowadzającym wspomnienia z ostatniego marzenia sennego. Niby nic, ale każda pomoc jest wartościowa.

Zamiast zeszytu czy notatnika można jeszcze używać dyktafonu, ale jest to raczej średnie rozwiązanie -jeśli w pokoju w którym śpimy jest ktoś jeszcze, wymawianie na głos przebiegu naszych snów może być nieco kłopotliwe. Ponadto w zeszycie możemy zawsze zrobić dopiski, rysunki, jest łatwiejszy dostęp itd. więc zalecaną formą dziennika jest zawsze zeszyt bądź notatnik.

Przed położeniem się spać połóż zeszyt i długopis blisko łóżka, byś rankiem nie musiał po nie wstawać (wielu ludziom tuż po przebudzeniu się tego zrobić po prostu nie chce) np. pod poduszkę. Warto też zaopatrzyć się w małą latarkę, gdybyśmy obudzili się w środku nocy.

Jak zapisywać sny?

Ważne jest, byś przystąpił do zapisywania snów najszybciej jak to możliwe -dopóki pamięć snu jest świeża. Czasem wystarczy na chwilę pomyśleć o czymś innym i sen na dobre ucieka z naszej głowy. Jeśli coś takiego nastąpi, połóż się z powrotem w łóżku w takiej samej pozycji w jakiej się obudziłeś, zamknij oczy i delikatnie, nie na siłę postaraj się przypomnieć sobie sen. Najlepiej też w momencie pobudki nie otwierać od razu oczu i nie poruszać się -poświęć moment na wyłapanie wszystkich szczegółów, które udało Ci się zapamiętać, i dopiero wtedy zabierz się do zapisywania snów. Inna ważna kwestia -Staraj się nie wykorzystywać budzika. Alarm dźwiękowy wyrywający Cię ze snu może sprawić, że wszystko zapomnisz. Możesz wykorzystać zamiast tego tzw. alfa-budzik. Przy zasypianiu powiedz sobie (autosugestia jak w przypadku zapamiętywania snów), że obudź się o danej godzinie. Mamy w sobie własny, "biologiczny zegar" i jeśli będziesz wierzył, że pobudka nastąpi o tej godzinie, tak się stanie -naturalnie, bez żadnych natychmiastowych bodźców zewnętrznych. Możesz np. "zaprogramować" alfa-budzik na 10 minut przed tym rzeczywistym, jeśli boisz się że się spóźnisz do pracy / szkoły :)

Co konkretnie zapisywać w dzienniku? Wszystko -im więcej, tym lepiej. Nadaj każdemu snu tytuł, datę, godzinę pobudki itd. można też oceniać pamięć, jakoś snu itd. Prócz przebiegu fabuły snu zapisuj też swoje spostrzeżenia, uczucia i myśli występujące podczas snu. Jeśli chcesz, narysuj jakiś motyw w nim występujący, dopisz swoją interpretację. Jest to bardzo pomocne w nauce świadomego śnienia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 


Skocz do:

UA-88656808-1