i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia
Zryw miokloniczny - Wersja do druku

+- i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia (https://i-sen.pl)
+-- Dział: Sen (https://i-sen.pl/Forum-Sen--32)
+--- Dział: Pytania i dyskusje (https://i-sen.pl/Forum-Pytania-i-dyskusje--37)
+--- Wątek: Zryw miokloniczny (/Temat-Zryw-miokloniczny--735)

Strony: 1 2


Zryw miokloniczny - DobryOmen - 31-10-2011

Zryw miokloniczny, dziwna nazwa, dla niektórych może nowa, więc pokrótce wyjaśnię. Zryw ten to nic innego jak impuls, "szarpnięcie ciałem", delikatny skurcz mięśni, który występuje przed snem. Impuls ten pochodzi z mózgu, aby sprawdzić, czy mięśnie są zrelaksowane, rozluźnione i czy są przygotowane do snu.

Do rzeczy. Wczoraj zrobiłem sobie krótką, 2-godzinną drzemkę za dnia, przez co nie mogłem wieczorem usnąć i medytowałem. Do tego trenowałem oddech i starałem się jak najdłużej być świadomym. Po kilkunastu/dziesięciu? minutach doznałem tak dużego zrywu, że myślałem, że spadnę z łóżka. Autentycznie tak to dało się odczuć. Przeważnie przed snem miewam delikatne, ledwo wyczuwalne zrywy miokloniczne. Lecz tej nocy przeżyłem ogromny, po czym niedługo straciłem świadomość i usnąłem.

Dobrze rozumuję, jeśli uważam, że kiedy w dzień wyśpimy się do tego stopnia, że w nocy będziemy mogli długo, naprawdę długo utrzymać świadomość to doświadczymy snu na jawie, OBEE, LD? Albo chociaż nam to pomoże w osiągnięciu któregoś z nich?

Jakie są Wasze doświadczenia ze zrywami mioklonicznymi?


RE: Zryw miokloniczny - incestus - 31-10-2011

Niezbyt.
OOBE i LD to stany pomiędzy jawą a snem.
Jak drzemka była dawno, to op kolejnej próbie snu po prostu nie zaśniesz, ciężej wejść w paraliż.
Tak samo jak przebudzamy się tylko na sekundę - trudno utrzymać świadomość przed nadejściem paraliżu.
Dlatego optymalnie jest używać WBTB - parę godzin efektywnego snu i pobudka parenaście minut.

Sam zryw to właśnie efekt zbyt szybkiego sprawdzenia przez mózg, czy ciało śpi. A raczej nie sprawdzenia, tylko takiego mniemania. Twoje ciało było już zbyt wypoczęte po tamtej drzemce.
Mózg wysyła impuls do mięśni, i im bliżej jest snu, tym więcej mięśni poruszy naraz - dzieje się tak ponieważ koordynacja traci precyzję i impuls nie jest hamowany przez niższe ośrodki.
Po WBTB czuć, że ciało jest ciężkie i leniwe, a umysł sprawny. Wtedy należy próbować wychodzić.


RE: Zryw miokloniczny - TheSlavmir - 31-10-2011

Jeżeli idzie o mnie, to miewam takie podczas medytacji. (tylko długiej)
Ręka podskakuje mi na jakieś 20 cm tak, jakby się oparzyła. <lol2>


RE: Zryw miokloniczny - Juan - 01-11-2011

Ja mam często przed snem , ale takie lekkie, kiedyś miałem mocny to tak przywaliłem nogą w łóżko, że brat się obudził :].


RE: Zryw miokloniczny - alibaba11 - 01-11-2011

Hehe ja tez mam takie ogromne zrywy:d. Czasem nawet gdy mam już jakis sen to np gdy sie bije to nagle w realu reka mi idzie do ciosu i sie wybudzam:d


RE: Zryw miokloniczny - incestus - 01-11-2011

Ja tak przysnąłem na wykładzie i trochę było nieswojo jak nagle wyrzuciłem zeszyt w powietrze :)


RE: Zryw miokloniczny - cosmic. - 05-08-2013

Zazwyczaj miewam, jak zasypiam w samochodzie/pociągu. Ostatnio mi się to zdarzyło parę razy w takiej sytuacji.


RE: Zryw miokloniczny - Fallen Leaf - 06-08-2013

@incestus . To musiało być epickie xD
Powiedzcie mi czy w sytuacji kiedy kopnie nas prąd to jest to zryw miokloniczny ? Bo napisałem kiedyś tak na kartkówce z przedmiotu technicznego . Nauczyciel nawet nie wiedział co to jest więc nie miał jak sprawdzić :D


RE: Zryw miokloniczny - le_mła - 06-08-2013

Nie:)


RE: Zryw miokloniczny - Slavia - 06-08-2013

(01-11-2011, 18:07 )incestus napisał(a): Ja tak przysnąłem na wykładzie i trochę było nieswojo jak nagle wyrzuciłem zeszyt w powietrze :)

Mi się często zdarzało przysypiać na polskim i za każdym razem jak się wybudzałem (ta pierwsza faza, której się nawet nie zauważa) to rzucało mną jak szatan :D Aż mi w karku strzelało