Ocena metod indukcji Ld
#3
"Ogilvie wywoływał ld dzięki treningowi alfa z biofeedbeckiem przed snem. Każda z 10 osób, która spędziła dwie kolejne noce w labolatorium dawały znacząco wyższy wynik częstotliwości ld - czyli trening alfa przed snem czy medytacja jest najskutecznieszą z metod wywoływania ld pod warunkiem, ze stosuje się ją przed snem. Dowiedziono ponad wszelką wątpliwość, że zwiększenie rytmu alfa w fazie rem zwiększa częstotliwość ld.

(To dowodzi, że wbtb jako takie szkodzi częstotliwości ld jako iż wywołuje napięcia, rozdrażnienie i zaburza sen)"

Jak tu opisano używano treningu z bfb przed snem by zwiększyć rytm alfa. Też używam bfb odkąd sięgnę pamięcią choć co prawda nie robiłem tego przed snem, ale rano często stąd wiem, że jeśli obudzić się muszę wcześniej, jestem rozdrażniony i niewyspany jak po wbtb to z bfb moge sobie tylko poleżeć by zwiększyć frustrację bo głęboko nie zejdę.

Jest to więc odwrotność tego co napisano przy tym badaniu. Ponadto alfa pojawia się przy zasypianiu a jak nie mogę zasnąć i się męczę to raczej dużego udziału nie ma :))

Nie zetknąłem ze stwierdzeniem, ze przerywanie snu zwiększa udział fal alfa. Na stronach o ld powtarza się, ze niemal natychmiast wchodzi się w rem stąd wild ma być rano prosty, choć tez podejrzewam, ze to miejska leganda bo nigdzie nie widziałem wykresu ani linka do badań, które by to potwierdzały.
Nie mam w domu eeg więc to co tu piszę to takie bredzenie. Mogę tylko powiedzieć, ze wbtb nie sprzyja relaksacji a relaksacja wg tych badań to klucz do ld więc jesli wbtb powoduje u mnie napięcia rozdrażnienie i inne przeciwieństwa relaksacji działa odwrotnie do tego co wykazały te badania. Oczywiście może jestem wyjątkiem i inni przerywając sen świetnie się bawią, relaksują i wypoczywają.

Oczywiście jeśli przedstawisz mi badania pokazujące wzrost fal alfa po wbtb to przyznam, że się mylę i pewnie jestem jakimś dewiantem. Ogólnie ten tekst zmienia moje patrzenie na większość tego co się mówi o metodach ld nie tylko dotyczy to wbtb

Piszesz:
"Nie da się nie zgodzić, że praktyka WBTB jest niezdrowa i zaburza czynnik efektywności snu, ale wniosek łączący to z upośledzeniem uświadamiania się we śnie jest paralogiczny :)
=============
Mi się wydaje to logiczne wzrost napięcia mniej ld ponieważ wbtb wywołuje wzrost napięcia logiczne jest ze zmniejsza szanse na ld.

Piszesz:
"Z samego doświadczenia zawodowego widzę, że spontaniczne LD i żywa pamięć snów występują znacznie częściej w patologiach snu niż u osób śpiących zdrowo i głęboko."
=============
Nie wiem czym się zajmujesz zawodowo, z tego stwierdzenia wnioskuję, ze jesteś psychologiem czy kimś takim bo nikt inny nie kojarzy mi się z zawodowym zajmowaniem patologią snu, aczkolwiek ci zdrowo śniacy mi do tego nie pasują skoro nimi się też zawodowo zajmujesz :P
Twoje stwierdzenie wręcz ociera się o zakwalifikowanie ld jako zaburzenia snu obok żywej pamięci snów a to budzi mój niepokój ;) 

Cieszę się, ze nawiązała się dyskusja aczkolwiek mnie bardziej zaszokowało inne stwierdzenie w tym tekście mianowicie to:

"Jak dotąd nie miały miejsca badania kontrolne demonstrujące skuteczność techniki mild. W dwóch niepublikowanych badaniach, w których uczestniczyli studenci Gackenbach i LaBerge 1986 stwierdzili brak różnicy między MILD, nieskomplikowaną wizualizacją przed snem i wykonywaniem działań matematycznych przed snem."


To jest szokujące bo mówi jasno iż próba powtórzenia doświadczeń nad mild przez samego LaBergea w konfrontacji z innymi metodami: "stwierdzili brak różnicy między MILD, nieskomplikowaną wizualizacją przed snem i wykonywaniem działań matematycznych przed snem." nie wiem czy zgodzisz się, ze z tego wynika, ze nie tylko wbtb nie jest żadną metodą, ale nawet legendarny mild. Logika mówi, że jeśli prosta wizualizacja ld przed snem daje takie same efekty jak analogiczna wizualizacja w mild do którego dochodzi jeszcze wbtb to nie do odparcia jest wniosek, że udział wbtb w mild wynosi dokładnie zero i szkoda się budzić i męczyć. To prosty logiczny wniosek. Chyba, że mi coś logika szwankuje ;) 

Oczywiście niczego nie przesądzam to tylko różne informacje zobaczymy co wykaże nasz eksperyment, ale trzeba być otwartym na wszystko i niczego nie przyjmować na wiarę tylko co się da weryfikować i sprawdzać bo nul argumentum contra experientum czy jakoś tak :) 

Natomiast kwestia tego czy ld i pamiętanie snów to patologia to może być ciekawy temat na osobną dyskusję ;)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post


Wiadomości w tym wątku
Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 13:14
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez incestus - 07-09-2018, 14:51
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 16:26
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 17:10
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez incestus - 07-09-2018, 17:25
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 17:58
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Isabela - 07-09-2018, 18:28
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 08-09-2018, 11:35

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  CD Ocena metod indukcji Ld Onejronauta 0 1,285 08-09-2018, 19:19
Ostatni post: Onejronauta

Skocz do:

UA-88656808-1