Ocena metod indukcji Ld
#1
Tekst na podstawie pracy pracowników Wydziału Psychologii Uniwersytetu Teksas w Austin: Robert F. Price, Dawid B. Cohen "Wprowadzenie do świadomego śnienia Ocena Empiryczna - z tłumaczenia zamieszczonego przez A. Bytofa na jego dawnej stronie.
===============
Dnie poprzedzające wystąpienie ld charakteryzowano jako aktywne fizycznie i emocjonalnie ( Garefield, Gackenbach, Sparrow). Techniki inicjujące świadome śnienie podzielono na:
1. Techniki rozwijające uważność
2. Techniki oparte na intencji i sugestii

At. 1 Tholej - uświadamianie sobie w trakcie dnia, że nie śnimy, zadajac sobie pytanie czy to sen w celu zwiększenia uwagi stosowane 5-10 razy dziennie podobno technika ta jest skuteczna szczególnie u osób, które jeszcze nie doświadczyły ld.
Inny badacz Dane wykonywał to co 90 min i doświadczył jednego, krótkiego ld po 20 dniach.


Peth podkreśla pasywne nastawienie praktykował zachowanie równowagi w chodzeniu po balustradzie by osiągnąć stan koncentracji i wyciszenia mentalnego co sprzyjało osiagnięciu ld.

Clerc zalecał trening świadomości percepcyjnej podczas dnia rysował na dłoni literę, która miała mu przypominać o koncentrowaniu uwagi na aktualnym doświadczeniuodnotował pojawienie się pierwszego ld po 7 dniach stosowania metody.

Wzrost ld w następstwie praktyki medytacyjnej odnotowali Sparrow 1976 i Reed 1977 opierając się na 300 medytujących osobach i 9810 snów odkryto, że ld pojawiały się z większym prawdopodobieństwem w nocy następującej po medytacji. (pierwsze poważne badania metody)

McLeod i Hunt w 1983 odkryli, że u doświadczonych medytujących lata praktyki korespondują ze wzrostem ld jednak ilośc ld u medytujących nie była znacząco wyższa od ilości ld u osób sprawnie potrafiących inicjować ld. Stąd wniosek, że medytacja jest niewiele lepszą metodą od perfekcji w wywoływaniu ld u ludzi uzdolnionych w tym kierunku.

Wczesne doniesienia Ogilve, Hunt, Sawicki, Mc Gown 1978, Ogilvie 1982 sugerują podobieństwa w ld i medytacji. Mimo prób zakwestionowania tych obserwacji przez laBergea 1980 w 1982r Ogilvie wywoływał ld dzięki treningowi alfa z biofeedbeckiem przed snem. Każda z 10 osób, która spędziła dwie kolejne noce w labolatorium dawały znacząco wyższy wynik częstotliwości ld - czyli trening alfa przed snem czy medytacja jest najskutecznieszą z metod wywoływania ld pod warunkiem, ze stosuje się ją przed snem. Dowiedziono ponad wszelką wątpliwość, że zwiększenie rytmu alfa w fazie rem zwiększa częstotliwość ld.
(To dowodzi, że wbtb jako takie szkodzi częstotliwości ld jako iż wywołuje napięcia, rozdrażnienie i zaburza sen)

Malamud 6 osobom przez 12 tygodni zalecał patrzenie jak na sen na rzeczywistość w celu lepszego radzenia sobie w życiu co poskutkowało doskonale przy czym dwie z nich spontanicznie rozwinęły zdolność doświadczania ld co nie było celem badania. (jedyne badanie bez elementu sugestii skuteczność 30% nieźle)

Sparrow w 1983 badał na 91 osobach strategie ponownego przeżywania snu przed zaśnięciem wyobrażajac sobie, ze to ld powtórzone na grupie 161 osób wykazały znaczący wzrost ilości ld 25% badanych doświadczyło jednego ld w ciągu pierwszego tygodnia. Badania Sparowa wykazały skuteczność metody przypominania sobie snów przed zaśnięciem i wyobrażania sobie, że to ld.

(Podsumowanie części pierwszej mało skuteczne jest sprawdzanie czy się nie śni bardziej skuteczne jest chodzenie po balustradzie przed snem jak i trening świadomości podczas dnia.
Skuteczną i najlepiej przebadaną metodą jest przypominanie sobie snu i wyobrażanie sobie, ze to było ld najskuteczniejsze z tych metod jest medytacja, relaksacja, trening alfa przy zasypianiu)

Część druga techniki oparte na intencji sugestii:

Najlepszą techniką intencjonalną jest intencja by latać we śnie poniewqaż sny o lataniu poprzedzają ld Gardfield, Green, latanie związane jest fazową aktywacją przedsionków korowych vestibular nuclei (Pompeiano 1974, LaBerge, Nagel, Taylor, Dement i Zarcone 1981, Gackenbach,Synder, Roles i Suchua 1986)

Inna wiąże się z fałszywym przebudzeniem tu opis techniki.

MILD

LaBerg tworząc MILD bazował na jodze snu, dodał metodę Sparowa i metodę intencjonalną, oraz sugestie. Testował ją na sobie codziennie przez dwa lata. Na początku przez 16 miesięcy używał tylko sugestii: "Dziś w nocy będę doświadczał LD" doświadczył w tym okresie śrrednio 5,4 Ld na miesiąc czyli tyle co Gardfield metodą intencji wyżej opisaną.

Zmiana sugestii na "... będę pamiętał by śnić świadomie" doświadczył natychmiastowego wzrostu częstotliwości snów po dalszym udoskonaleniu metody osiągnął średnio 21,5 ld na miesiąc.

"Jak dotąd nie miały miejsca badania kontrolne demonstrujące skuteczność techniki mild. W dwóch niepublikowanych badaniach, w których uczestniczyli studenci Gackenbach i LaBerge 1986 stwierdzili brak różnicy między MILD, nieskomplikowaną wizualizacją przed snem i wykonywaniem działań matematycznych przed snem."
Blackmore 1984 po miesiącu praktyki przez 6 osób nie udało się wywołac ld.

CDN
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post


Wiadomości w tym wątku
Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 13:14
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez incestus - 07-09-2018, 14:51
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 16:26
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 17:10
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez incestus - 07-09-2018, 17:25
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 17:58
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Isabela - 07-09-2018, 18:28
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 08-09-2018, 11:35

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  CD Ocena metod indukcji Ld Onejronauta 0 1,285 08-09-2018, 19:19
Ostatni post: Onejronauta

Skocz do:

UA-88656808-1