Czy waszym zdaniem mamy duszę?
#12
Powracając do głównego pytania o istnienie duszy.
Spotkałem się z podziałem na 3 "Ja" - Ja-umysł/ego, Ja-serce/dusza, Ja-duch/Bóg czy też Żródło.

Ego w tym podziale to wszelkie mechanizmy i dążenia nabyte przez kulturę, które powodują, że utożsamiamy się z umysłem i myślami. Mamy zdanie na swój temat i mniej lub bardziej się go trzymamy. Im mocniejsze te uwiązanie, tym bardziej zakłócony spokój, bo bronimy nasze ego. Subtelnie bądź mniej. Świadomie lub nieświadomie. To przywiązanie utrudnia nam również "dostrojenie się" do głębszych "Ja".
Poprzez medytację można rozpuścić najniższe Ja, czy też co bardziej prawdopodobne - doprowadzić je do przyjaznej, adaptatywnej i zdrowej formy. Choć na dobrą sprawę wystarczy "zapominać siebie". Akceptująco puszczać się wszystkiego, czego można się puścić.

Dusza w tej perspektywie natomiast, to część nas, która inkarnuje się i kształtuje poprzez wcielenia. Jako, że jest zmienna, to nie pasuje do konceptu typowej duszy. Rozumie więcej niż ego, ale na poziomie bardziej intuicyjnym. Jest bliska pozazmysłowym źródłom wiedzy. Ale może być różnie samo-świadoma i może tkwić w pomieszaniu.
Im bardziej dostroimy się do tego poziomu tym w założeniu więcej spokoju i szczęścia w naszym życiu. Więcej kierowania się intuicją i swobodnego przepływu.

Duch to coś w stylu zewnętrznej części czasu i przestrzenii. Część nas, która jest wiecznym połączeniem z Absolutem. Niezmienna przestrzeń na której wszystko się wydarza. Dostrojenie się do tej przestrzenii jest możliwe dzięki medytacji. Choć można powiedzieć, że "wystarczy odpuścić", bo mówi się, że ta przestrzeń jest tak blisko jak to tylko możliwe i w każdym momencie można ją rozpoznać, przez całkowite odpuszczenie.
Dostrojenie to jest zero-jedynkowe. Albo to rozpoznajemy albo nie. Choć można być w sytuacji łatwiejszej lub trudniejszej do rozpoznania. Oraz różni się stabilność przebywania w tym. Niektórzy uważają, że możliwe jest połączenie się z Duchem nierozerwalnie, inni są wobec tego sceptyczni. Najpewniejszą (i być może jedyną) drogą do stabilnego spoczywania w Duchu jest rozwinięta praktyka medytacyjna. Kiedy spoczywamy w tej przestrzenii, naszemu życiu towarzyszy poczucie pełni, jedni z calym istnieniem i błogości. Jesteśmy zanurzeni w przestrzenii życia w zupełnie swobodnym przepływie.

Niewykluczam, że ten podział wiernie oddaje prawdę, choć mam do niego dystans. Za najsensowniejszy i najciekawszy punkt uznaje ostatni, bo owa przestrzeń ma silną podstawę zarówną teoretyczną jak i praktyczną. To doświadczenie jest podzielane przez ludzi na całym świecie. A prawdopodobnie najlepiej opisał drogę do niego Buddyzm. Tutaj przybliżam temat od innej strony.
Istnienie ja-serca uznaje za mocno niepewne. Choćby dlatego bo nie istnieją twarde kryteria do rozróżniania pomiędzy ego a sercem. Ten punkt jest poniekąd  zbędny, bo nawet jeśli owa dusza istnieje, to "dążąc" do Ducha i tak rozwiniemy "dostrojenie" z duszą. Choć może można się tym konceptem wspierać w rozwoju duchowym, jako że kierując się sercem (każdy raczej to mniej więcej intuicyjnie czuje co to znaczy) jesteśmy spokojniejsi i mniej kontrolujący. A to ułatwia nam odnalezienie Ducha.
let's worship cats
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post


Wiadomości w tym wątku
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Rasiak - 16-11-2018, 12:08
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Conscious - 16-11-2018, 17:19
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Isabela - 16-11-2018, 19:03
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Sudo - 17-11-2018, 02:40
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Dreamer - 17-11-2018, 14:32
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Isabela - 17-11-2018, 16:20
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Sudo - 18-11-2018, 16:15
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Conscious - 18-11-2018, 22:13
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez incestus - 18-11-2018, 23:57
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Fallen Leaf - 19-11-2018, 19:23
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez incestus - 19-11-2018, 20:05
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez incestus - 19-11-2018, 20:59
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez Lorellai - 15-08-2019, 21:30
RE: Czy waszym zdaniem mamy duszę? - przez sidhartha - 16-08-2019, 16:00
Re: waszym zdaniem czy mamy dusze?? - przez Slavia - 07-01-2011, 00:48

Skocz do:

UA-88656808-1