Ocena metod indukcji Ld
#8
Podsumowanie pierwszej części streszczanej pracy:
  1. Techniki rozwijające uważność:
a)      Zadawanie sobie pytani czy śnimy 5 do 10 razy (Tholej) czy też co 90min (Dane) daje efekty po 20 dniach w formie krótkiego ld: „podobno technika ta jest skuteczna szczególnie u osób, które jeszcze nie doświadczyły ld.”
Moja uwaga:
Technika zazwyczaj stosowana przez początkujących głownie dlatego, że nie rozumieją, albo nie wiedzą jak rzeczywiście wykonuje się RT. Jeden krótki ld po trzech tygodniach też by się zgadzało. Nagminnie w Polsce stosowana metoda, ale mało efektywna.
 
b)      Trening świadomości percepcyjnej (Clerc) podczas dnia rysowanie na dłoni litery, która ma przypominać o koncentrowaniu uwagi na aktualnym doświadczeniu - pierwszego ld po 7 dniach stosowania metody.
Moja uwaga:
Technika praktycznie niestosowana mimo iż trzykrotnie skuteczniejsza od poprzedniej.
 
c)       Medytacja – jedyna poważnie przebadana metoda o dowiedzionej skuteczności Sparrow 1976 i Reed 1977 300 medytujących, 9810 snów odkryto, że ld pojawiały się z większym prawdopodobieństwem w nocy następującej po medytacji oraz badania McLeod i Hunt w 1983.
Moja uwaga:
Technika praktycznie niestosowana osobiście ją stosowałem owocowała 4 do 7ld wysokiej jakości na tydzień po długim codziennym stosowaniu – godna eksperymentu bo u mnie okazała się najskuteczniejszą metodą jednak nie różni się ona specjalnie od kolejnej.
 
d)      Wywoływanie ld dzięki treningowi z biofeedbackiem przed snem Ogilve, Hunt, Sawicki, Mc Gown 1978. 1982r Ogilvie.
Moja uwaga:
Jak już wspomniałem wyżej medytacja, trening z bfb czy relaksacja przed snem to praktycznie to samo bo jest to wywoływanie rytmu alfa co wywołuje ld jednak metody tej prawie nikt nie stosuje. Moim zdaniem najlepszy jest trening z bfb bo mamy obiektywny pomiar relaksacji podczas gdy bez bfb tak naprawdę nie wiemy jak nam idzie opieramy się tylko na subiektywnej ocenie a ta może być myląca nawet u zaawansowanych – jest to metoda dobra dla zdrowia, przyjemna i nie wymagająca specjalnego wysiłku więc dla mnie najlepsza – warto było by zrobić z tym eksperyment jakby byli chętni w celu sprawdzenia jaki rodzaj relaksacji daje najlepsze i najszybsze efekty w wywoływaniu ld u osób nie będących ekspertami w tej dziedzinie.
 
e)      Patrzenie jak na sen na rzeczywistość (Malamud) dowiedzione korzyści psychiczne jedyne badania bez elementu sugestii 30% skuteczności więc wygląda to na najzdrowszą i najskuteczniejszą metodę obok poprzedniej – praktycznie u naw nie stosowana choć to klasyk z tybetańskiej jogi snu.
f)       Ponownego przeżywania snu przed zaśnięciem wyobrażając sobie, ze to ld (Sparrow 1983) wzrost ilości ld - 25% badanych doświadczyło jednego ld w ciągu pierwszego tygodnia. 252 osoby wzięły udział w badaniu czyli drugie poważne badanie kolejna superskuteczna metoda u nas nie stosowana.
Moja uwaga:
RT i MILD LaBerga bazują na tej metodzie są to najczęściej stosowane i uchodzące za najskuteczniejsze metody wywoływania ld stosowane przez profesjonalnych nauczycieli ld. Oprócz wyobrażania sobie, że doświadcza się ld w RT dodana jest metoda Tholeja i autosugestia, w MILD oprócz tego dodane jest wbtb i sugestia – jednak jak dowiodły badania Gackenbach i LaBerge 1986 metody nie są skuteczniejsze od ponownego przeżywania snu przed zaśnięciem wyobrażając sobie, ze to ld co więcej działają wolniej i są mniej skuteczne (Blackmore 1984 po miesiącu praktyki przez 6 osób nie udało się wywołać ld.)
Pojawia się pytanie dlaczego dodanie tych elementów do metody Sparrowa nie wzmocniło tylko osłabiło jej działanie? Być może jest to wynikiem nadmiernego skomplikowania metod przez co trudniej się je stosuje i wielu nie rozumie jak prawidłowo je stosować. Ta metoda jest nie tylko potwierdzona uczciwymi badaniami, ale jest dziecinnie prosta do stosowania pewnie nikt jej nie używa bo wydaje się za prosta i nikt nie wierzy, że osiąganie ld może być aż tak proste:-) Warte eksperymentu.
 
g)      Techniki intencjonalne (Pompeiano 1974, LaBerge, Nagel, Taylor, Dement i Zarcone 1981, Gackenbach,Synder, Roles i Suchua 1986) dobrze przebadane, potwierdzona skuteczność, ale brak badań statystycznych najlepszą wydaje się intencja by latać we śnie ponieważ sny o lataniu poprzedzają ld, druga związana z fałszywą pobudką 20lat temu bardzo popularna dziś praktycznie zapomniana.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post


Wiadomości w tym wątku
Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 13:14
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez incestus - 07-09-2018, 14:51
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 16:26
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 17:10
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez incestus - 07-09-2018, 17:25
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 07-09-2018, 17:58
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Isabela - 07-09-2018, 18:28
RE: Ocena metod indukcji Ld - przez Onejronauta - 08-09-2018, 11:35

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  CD Ocena metod indukcji Ld Onejronauta 0 1,280 08-09-2018, 19:19
Ostatni post: Onejronauta

Skocz do:

UA-88656808-1