Odpowiedz 
1. Co to Świadomy Sen?
#1
Czym jest Świadomy Sen?

Świadomy Sen, zwany też LD (Lucid Dream) jest snem, w którym mamy świadomość tego, że śnimy. Jesteśmy we śnie "tu i teraz" i wiemy, że otaczający nas świat to nie rzeczywistość, tylko marzenie senne. Podczas LD możemy dowolnie wpływać na senną rzeczywistość (wystarczy wiara i intencja -autosugestia) i wykorzystać to np. do rozrywki. Jeśli chodzi o kontrolę snu, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Nauką zajmująca się LD jest Oneironautyka, a praktykujących LD nazywamy Oneironautami.

Świadomy Sen "technicznie" nie różni się niczym od zwykłego snu, mamy jedynie świadomość śnienia i dostęp do wspomnień z jawy. LD jest dużo łatwiej zapamiętać niż zwykły sen, a wizualnie nie można go odróżnić od rzeczywistości (tak samo jest w zwykłym śnie, jednak tylko w LD efekt jest tak powalający).

Świadomy Sen został udowodniony naukowo w połowie lat siedemdziesiątych przez Keith'a Hearne i Alana Worsley. Mimo to LD ludzkość praktykuje już od tysięcy lat -Lista zawiera m.in. autochtoniczne narody Ameryki (plemię Yaqui na północy Meksyku) i Azji (senońska kultura w Malezji, mieszkańcy Tybetu). Mimo tego, że LD wielu kojarzy z tzw. OOBE (eksterioryzacja, podróże poza ciałem) nie ma nic wspólnego z ezoteryką.

Cytat:Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) – sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby – zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie.

Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków. Szacuje się, że 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego. Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych, kładących nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie.

Świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia.
Wikipedia


Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 


Skocz do:

UA-88656808-1