Czas we śnie
#1
Czy w LD czas rzeczywiście płynie szybciej?
Np. że 6 godzin w rzeczywistości to 2 dni we śnie.
Obejrzałem niedawno ,,Incepcje,, i jestem ciekaw czy to, co tam mówili to prawda.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#2
Incepcja to film science-fiction gdzie dość sporo było tego "fiction". Czas tak nie działa w snach, nie ma też "poziomów" snów. Może się wydawać, że czas płynie szybciej / wolniej, ale wynika to bardziej ze sposobu w jaki zapamiętujesz informacje IMO (i ze sposobu w jaki sen przedstawia fabułę), podobnie to działa w rzeczywistości kiedy czas wydaje się płynąć szybciej podczas dobrej zabawy, a dużo wolniej kiedy się nudzimy :P

Tak czy owak największy efekt w zwykłych snach ma konstrukcja fabuły i luki w mniej istotnych miejscach które są zapychane "fałszywymi wspomnieniami", przez co po pobudce wydaje nam się, że sen mógł trwać ponad godzinę choć w rzeczywistości faktyczną akcję można by upchnąć w np. 15 minutach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#3
Czas w snach to sprawa indywidualna.
Może inaczej... Postrzeganie i odczuwanie czasu to sprawa indywidualna.

Ogólnie to nie ma jakiejś reguły. Głównie (z mojego doświadczenia) mogę Ci powiedzieć, że postrzeganie czasu w snach zależy od treści i "poziomu świadomości" snu.

Często (Raczej w snach, w których nie jesteśmy świadomi) działa swojego rodzaju "ślepa plamka". Czyli na przykład: W śnie, gdy chcesz jechać samochodem to zazwyczaj po pojawieniu się myśli/chęci będziesz już we wcześniej wspomnianym samochodzie. Nie będziesz śnił całego momentu wsiadania... Mimo tego, gdy będziesz zapisywał sen i tak w twojej głowie moment wchodzenia do samochodu będzie obecny.

Ciekawą rzeczą jest też eksperyment (LINK), polecam przeczytać.


Jedyny problem to, że owe badania sprawdzają: ile czasu zajmuje, wykonanie danej czynności, a nie jak ten czas upływa.

Ogólnie pierwsze LD będą się wydawać krótsze niż następne (Nawet gdyby trwały tyle samo czasu) Jest to spowodowane tym, że są to twoje pierwsze świadome sny i dopiero orientujesz się w tym zjawisku. Tak samo dzieje się w rzeczywistości, gdy byłeś młodszy i dopiero poznawałeś świat, nie wystarczyło nigdy czasu na zabawę :P .

Tutaj też polecę artykuł (LINK)

Praktycznie to samo dzieje się w świecie snów.
Dlatego jest to tak indywidualna sprawa.

Od jakiegoś czasu bawię się manipulowaniem "czasem" w LD i o ile iluzja wydłużenia czasu jest naprawdę zauważalna w samym śnie to po obudzeniu wszystko jest takie "sztuczne" :) .

Jeśli chodzi o jakieś proste czynności we śnie, to jak najbardziej polecam ;) .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#4
(24-01-2019, 16:52 )Dreamer napisał(a): Czas w snach to sprawa indywidualna.
Może inaczej... Postrzeganie i odczuwanie czasu to sprawa indywidualna.

Ogólnie to nie ma jakiejś reguły. Głównie (z mojego doświadczenia) mogę Ci powiedzieć, że postrzeganie czasu w snach zależy od treści i "poziomu świadomości" snu.

Często (Raczej w snach, w których nie jesteśmy świadomi) działa swojego rodzaju "ślepa plamka". Czyli na przykład: W śnie, gdy chcesz jechać samochodem to zazwyczaj po pojawieniu się myśli/chęci będziesz już we wcześniej wspomnianym samochodzie. Nie będziesz śnił całego momentu wsiadania... Mimo tego, gdy będziesz zapisywał sen i tak w twojej głowie moment wchodzenia do samochodu będzie obecny.

Ciekawą rzeczą jest też eksperyment (LINK), polecam przeczytać.


Jedyny problem to, że owe badania sprawdzają: ile czasu zajmuje, wykonanie danej czynności, a nie jak ten czas upływa.

Ogólnie pierwsze LD będą się wydawać krótsze niż następne (Nawet gdyby trwały tyle samo czasu) Jest to spowodowane tym, że są to twoje pierwsze świadome sny i dopiero orientujesz się w tym zjawisku. Tak samo dzieje się w rzeczywistości, gdy byłeś młodszy i dopiero poznawałeś świat, nie wystarczyło nigdy czasu na zabawę :P .

Tutaj też polecę artykuł (LINK)

Praktycznie to samo dzieje się w świecie snów.
Dlatego jest to tak indywidualna sprawa.

Od jakiegoś czasu bawię się manipulowaniem "czasem" w LD i o ile iluzja wydłużenia czasu jest naprawdę zauważalna w samym śnie to po obudzeniu wszystko jest takie "sztuczne" :) .

Jeśli chodzi o jakieś proste czynności we śnie, to jak najbardziej polecam ;) .
Rzeczywiście moje pierwsze LD wydawało się bardzo krótkie, kilkusekundowe wręcz. Ale to prawdopodobnie dlatego, że nie byłem w stanie utrzymać świadomości, zawsze jak uzyskuje świadomość to wszystko wokół mnie znika i zaczynają się dziać dziwne a nawet straszne rzeczy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#5
Cytat:
Cytat:Rzeczywiście moje pierwsze LD wydawało się bardzo krótkie, kilkusekundowe wręcz. Ale to prawdopodobnie dlatego, że nie byłem w stanie utrzymać świadomości, zawsze jak uzyskuje świadomość to wszystko wokół mnie znika i zaczynają się dziać dziwne a nawet straszne rzeczy.

To dlatego, że zdajesz sobie sprawę, że od momentu uświadomienia się wszystko może się wydarzyć i może ci się to wymknąć spod kontroli. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się do tego faktu, zmniejszy się lęk i dzięki temu ta emocja nie będzie odgrywała już takiej roli w kreowaniu przykrych treści podczas LD.

Kilkusekundowe LD są też częste u początkujących, ostatni płytki moment snu przed przebudzeniem sprzyja samorzutnemu uzyskaniu świadomości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czas na jawie a we śnie. FewcioKL 2 592 01-08-2023, 17:38
Ostatni post: FewcioKL

Skocz do:

UA-88656808-1