i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia
Wiara - Wersja do druku

+- i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia (https://i-sen.pl)
+-- Dział: Pozostałe (https://i-sen.pl/Forum-Pozostale--12)
+--- Dział: Hyde Park (https://i-sen.pl/Forum-Hyde-Park--13)
+---- Dział: Filozofie i religie (https://i-sen.pl/Forum-Filozofie-i-religie--8)
+---- Wątek: Wiara (/Temat-Wiara--661)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Wiara - Fallen Leaf - 22-07-2013

Ateizm uznaje że sensowniejszy niż katolicyzm :D Katolicyzm jest totalnie pojeb*** wiarą . No ... może tylko islam gorszy .


RE: Wiara - Wasp - 22-07-2013

A ile systemów religijnych znasz? Powiem tak, lepiej katolicyzm/chrześcijaństwo niż islam i tego się trzymajmy. Katolicyzm jeszcze jest tolerancyjny w stosunku do innych systemów czy braku wiary a islam nie. Wierzący w co innego nawracać wszystkimi sposobami (nawet kłamstwem na temat wiary) a tych co nie wierzą (ateistów) i niepewnych (gnostyków) od razu zabijać, bo w świętej księdze mają napisane, żeby zabijać niewiernych ;).

@Runaway
Najgorszym grzechem przeciwko Bogu jest brak wiary i to jest jedyna rzecz które UNIEMOŻLIWIA Ci zbawienie, reszta tylko utrudnia. A tutaj magiczne pytanie, po co Bóg stworzył ateistów?


RE: Wiara - Dodo - 22-07-2013

@Wasp

Jak można zadawać pytanie "po co Bóg stworzył ateistów?" skoro logicznie myśląca osobie nie może zaprzeczyć, że Bóg człowieka nie stworzył. Człowiek wyewoluował, ktoś się nie zgadza z Darwinem? Poza tym wg. Biblii (chyba) Bóg dał człowiekowi wolną wolę więc to on decyduje czy wierzy czy nie.

Co do Islamu? To nie religia jest zła, to ludzie ją źle interpretują i wykorzystują.

EDIT:
@Fallen Leaf
Jak to wygląda u świadków Jehowy? Uznajecie teorię ewolucji?


RE: Wiara - High Contrast - 22-07-2013

@Dodo
Nie uznają. Nie tak dawno temu się z jednym z "kociej wiary" kłóciłem na ten temat facepalm.
Twardo obstawał przy stanowisku, że to przecież tylko "teoria".


RE: Wiara - Wasp - 22-07-2013

@Dodo
No właśnie to zależy czy ktoś uznaje, a kościół albo się wymiguje albo otawrcie nie uznaje. I teraz ciekawa sprawa. Człowiek ma wolną wolę, niech będzie chociaż z tym też bym się kłócił ale w tym wypadku mogę przymknąć oko ;). Bóg stworzył ludzi i dał im tą wolną wolę, jest sobie tak ateista szczęśliwy i jakoś sobie tam żyje, umiera jako ateista, nie ma w ogóle szansy na zbawienie ale to był jego własny wybór, jednak... Czyż Bóg dając mu życie nie wiedział, że ten będzie ateistą i nim pozostanie? Jeśli nie wiedział to nie jest wszechwiedzący, a to by oznaczało, że biblia kłamie w kwestiach wiary, o ile to w ogóle jest możliwe. Jeśli to był "Boski plan" bo tak to można też tłumaczyć to Bóg jest niezłym... żeby nie użyć brzydkiego słowa ale tworzy sobie takie czujące istoty i wykorzystuje je do swoich celów wiedząc, że potem one nie będą miały szans na zbawienie. Tadam, albo Bóg nie istnieje albo jest skurczybykiem i egoistom :). Jak ktoś ma inne możliwości to zachęcam ;).

Islam to nie zła religia? Jak myślisz, czy jeśli w świętej księdze która ustanawia tą wiarę jest napisane, że niewierzących trzeba zabijać to wiara nie jest zła? Jak w świętej księdze czyta się, że kobieta jest własnością mężczyzny i powinna mu służyć? To jest połączenie złych ludzi i złej religii :).

A co do świadków Jehowy to pewnie nie raz będziesz miał okazję z nimi pogadać, ja ich na kawę zapraszałem ale jakaś szycha przyszła potem, bo sobie ze mną z kumplem rady nie mogli dać Ci domokrążcy ;). Jednak nawet ten bardziej ogarnięty cały czas zmieniał temat i powtarzał w kółko to samo.


RE: Wiara - incestus - 22-07-2013

Bóg dał człowiekowi wiedzę jak zostać zbawionym i wolę, żeby się do tej wiedzy ustosunkować. Skoro ktoś nie chce być zbawiony - to najwyraźniej woli piekło, przecież wiedział, że tak będzie. Ciężko doszukać się w tej logice złośliwości akurat. Po prostu zbawieni zostają ci, którzy zbawienie cenią wyżej od wolnej woli.

My też mamy napisane, żeby zabijać morderców. W ogóle dużo mamy napisane. ( Stary testament, księga wyjścia ). No ale nasza katecheza nie spina się na tekście :)


RE: Wiara - Wasp - 22-07-2013

Nie, nie, nie... Nie o to mi chodzi :P. Chodzi o to, że Bóg dająć życie takiemu człowiekowi WIE już, jak on postąpi, bo jest wszechwiedzący i tu niema nic do rzeczy wolna wola, bo Bóg i tak jest wszechwiedzący i wie jak człowiek postąpi, czy się nawróci czy nie. No, chyba że nie jest wszechwiedzący :P.

Tak gadałem już na ten temat ale u nas zaraz się odwołują, że prawa starotestamentowe już nie obowiązują, teraz obowiązują prawa z nowego testamentu bo stary się odnosi do żydów. Przynajmniej tak mi Pani od świadków Jehowy mówiła ;).


RE: Wiara - incestus - 22-07-2013

Ad1. No Bóg wie kto jak postąpi, ale przecież gdyby nie ogłosił konsekwencji odpowiednich wyborów, to ludzie postępowali by jeszcze inaczej :) W końcu tylko Bóg zna ludzki determinizm, dopiero gdyby znał go człowiek, to stracił by wolną wolę.
Dla mnie oczywiste jest pojęcie samej wszechwiedzy - ponieważ nic w świecie nie dzieje się losowo, to niejako zbiorczo sam świat doskonale wie, co się w każdym momencie stanie. Nie żeby to do czegoś prowadziło...

A to 10 przykazań też nas nie dotyczy? :) Ta sama księga wyjścia :P


RE: Wiara - Wasp - 22-07-2013

Oczywiście, ale to nie zmienia faktu, że Bóg nas tu sprowadza mimo iż wie, że na przykład dana osoba będzie ateistą :P. Jak sam napisałeś, Bóg zna ludzki determinizm co znaczy, że wie którzy ludzie będą wierzyć, a którzy nie. Po co więc sprowadza tutaj tych, którzy nie będą wierzyć? Jeszcze się nikomu tej zagadki nie udało rozwiązać ;).

Ta miła Pani mówiła, że nie. Teraz nas obowiązują tylko przykazania Chrystusowe ale ich nie pamiętam. W każdym razie mówiła, że cały stary testament to jest nieobowiązujące prawo, teraz obowiązuje nowy. A jak do tego podchodzi Kościół to nie wiem, trzeba by jakiegoś ogarniętego księdza zapytać ;).


RE: Wiara - Fallen Leaf - 22-07-2013

Eh ... Znacie znaczenie słowa wiara ? Ateiści to jedni z wielu ludzi którzy potrafią osłabić wiarę i wystawiać ją na próbę . Gdyby tego wszystkiego nie było to każdy by wierzył . Nie miało by to sensu . W wierze chodzi o to żeby wierzyć pomimo że nie ma na to dowodów .