i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia
WILD po mojemu - Wersja do druku

+- i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia (https://i-sen.pl)
+-- Dział: Sen (https://i-sen.pl/Forum-Sen--32)
+--- Dział: Pytania i dyskusje (https://i-sen.pl/Forum-Pytania-i-dyskusje--37)
+--- Wątek: WILD po mojemu (/Temat-WILD-po-mojemu--4505)



WILD po mojemu - Michal - 25-08-2019

Zamieszczam tu poradnik jak uzyskać WILD po mojemu. Napisałem go w czasach, gdy intensywnie praktykowałem świadome śnienie i miałem LD prawie codziennie. Metoda w 100% sprawdzona na mnie.

Jeśli jest niestrawny pod względem językowym, stylistycznym, czy chaotyczny, dajcie znać, co zmienić, postaram się poprawić.

---
Moja metoda na WILD

Najpierw robisz WBTB. Alternatywnie ćwiczysz w południe po całej przespanej wcześniej nocy jeśli możesz pozwolić sobie na leniwy dzień.

Zacznij od położenia się w wygodnej pozycji z zamkniętymi oczami, zrelaksowania się i pozwolenia, aby relaks stopniowo się pogłębiał. Polecam pozycję na plecach, ale nie jest konieczna. Zachowuj w miarę możliwości świadomość. W jakimś tam relaksie każdy potrafi zachować świadomość, ucząc się techniki trzeba po prostu robić to wiele razy i za każdym razem zachowywać świadomość trochę dłużej, w coraz to głębszym relaksie, potem w półśnie, docelowo we śnie.

Można uznać, że stan na jawie zawiera jakby np. 95% jawy i 5% snu. To nie jest 100% jawy, cały czas w tle toczą się procesy podświadome, dzieje się śnienie. (Tutaj polecam książkę Arnolda Mindella "O pracy ze śniącym ciałem").
Te 5% snu można rozwinąć do 100%. Trzeba wspierać sen i wygaszać jawę. Na co dzień na jawie człowiek zazwyczaj marginalizuje śnienie i skupia się na zewnętrznej rzeczywistości. Tutaj trzeba marginalizować wszystko co odciąga od przestrzeni snu.

Ledwokształty - tak sobie nazwałem to, co w mojej metodzie jest kluczem do sukcesu. Są to ledwo istniejące mgliste i odległe jakby kształty lub plamy barwne, które można dostrzec na peryferiach przestrzeni wewnętrznej (z zamkniętymi oczami). Jeśli masz jakieś doświadczenia z substancjami psychodelicznymi, to może przyda Ci się takie stwierdzenie: trzeba patrzeć wzrokiem wewnętrznym w ten obszar, w którym po zażyciu psychodeliku pojawiają się pełnowymiarowe wizje.

Możesz też najpierw spróbować w lekkiej zamułce na siedząco z zamkniętymi oczami: czy widzisz jakieś ledwokształty? Ale to dygresja, wracamy do leżenia i pogłębiania relaksu ze świadomością.

Skoncentruj silnie wzrok wewnętrzny na pierwszym lepszym ledwokształcie, staraj się go zobaczyć jak najbardziej wyraźnie, szczegóły "faktury" itd. On będzie będzie się rozwijał i ewoluował. Z niego rozwiną się najpierw jakieś obrazy, potem pełnowymiarowy sen.
Jak się nie uda za pierwszym razem, to poczekaj jeszcze trochę aż twój relaks się pogłębi i spróbuj ponownie skoncentrować się na mglistym kształcie czy plamie barwnej. Powtarzaj to do skutku.

W miarę pogłębiania relaksu/zapadania w sen świadomość może nie być ciągła, tylko "chwyta" co jakiś czas, wtedy często trochę sen ucieka, potem znowu wraca itd. Część czasu może być w zupełnej nieświadomości. W tym sennym rozkojarzeniu czasem napływała myśl-przypomnienie o praktyce. Trzeba się nauczyć zachowywać świadomość nie spinając się zupełnie i nie pobudzając.

W głębokim relaksie często co jakiś czas pojawi się jakiś przebłysk wyraźniejszej wizji - to bardzo dobry znak. Może czasem udać się tylko, że będą wizje bez stuprocentowego świadomego snu, ale to też jest fajne.

Jak już są wizje, to bardzo silnie skoncentruj "wzrok" na jakimś małym fragmencie obrazu i usiłuj zobaczyć szczegóły wyglądu w tym małym obszarze. 

Może zdarzyć się, że stan hipnagogiczny rozwinie się do pełnowymiarowego świadomego snu stopniowo, może też nastąpić zostanie gwałtownie wessanym w pełną scenerię, wtedy jest szczególnie za***iście. Ja często przechodziłem od koncentracji na ledwokształcie praktycznie bezpośrednio do pełnego LD, bez wyraźniejszych hipnagogów.

Co robić w świadomym śnie to już nie temat tego poradnika.

Co robić, jak obraz zanika? Wtedy też należy silnie skoncentrować się na małym fragmencie i usilnie starać się zobaczyć szczegóły. 

Otwieranie powiek czasem się udaje w ramach snu, ale czasem powoduje ich otwarcie fizyczne i obudzenie, także trzeba z tym uważać. Przez zamknięte oczy można spokojnie patrzeć wewnątrz snu.

Należy unikać ruchów ciała dopóki nie ma pełnego świadomego snu bo mogą spowodować fizyczny ruch ciała i obudzenie.

Spanie ponad miarę sprzyja efektom, chociaż podobno jest niezdrowe.

Przed ćwiczeniem WILD lepiej nastawić budzik na 30-40 minut później bo można zapaść w zwykły sen na dłużej.

Sporym problemem jest pojawiające się podniecenie gdy chwyta świadomość w lekkim śnie, często wtedy sen ucieka.

Czasem można chwycić świadomość w śnie NREM i bez hipnagogów, co też jest całkiem ciekawe i fajne, ale nie zgłębiłem zbyt mocno tego tematu.

Nie wiem jak jest z tymi fazami snu podczas WILD, wygląda na to, że w pewnym zakresie da się zwyczajnie wymuszać zmiany faz snu.

Jeszcze jedno, może powinno być napisane na początku. Dobra jest niewielka ilość kawy przed ćwiczeniem WILD. Jeżeli w ogóle nie pijesz kawy, odpowiednią dawką może być np. 1/3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej. Jeśli pijesz kawę nałogowo to zapewne więcej. Chodzi o przyjęcie takiej dawki kofeiny, która spłyci sen i rozbudzi trochę świadomość, ale też nie uniemożliwi relaksu i zaśnięcia. Wielokrotnie to testowałem i polecam.

P.S.

Moje sposoby obudzenia się ze świadomego snu na żądanie, np. jak chcesz coś szczególnie dobrze zapamiętać:
-ogólne zmobilizowanie się i zryw
-hiperwentylacja
-wskoczenie do zimnej wody (w rzeczywistości sennej)


RE: WILD po mojemu - ziemniak - 31-08-2019

Czyli po wbtb mam skupiać się na jakiś cieniu lub kształcie i po dłuższym czasie mogę mieć ld?

Jeśli tak to wielkie dzięki za tą metodę ?


RE: WILD po mojemu - Michal - 01-09-2019

Tak, tylko trzeba jednocześnie pozostawać w głębokim rozluźnieniu, zasypiać. Pogodzenie tego koncentrowania się z zasypianiem jest chyba najtrudniejszą rzeczą w tej metodzie.


RE: WILD po mojemu - ziemniak - 01-09-2019

Właśnie wczoraj próbowałem i leżałem ponad godzinie i nie mogłem zasnąć dopiero jak zmieniłem pozycję to zasnąłem Ale niestety bez ld