i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia
wpływ depresji na pamieć snów - Wersja do druku

+- i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia (https://i-sen.pl)
+-- Dział: Sen (https://i-sen.pl/Forum-Sen--32)
+--- Dział: Problemy ze snem (https://i-sen.pl/Forum-Problemy-ze-snem--47)
+--- Wątek: wpływ depresji na pamieć snów (/Temat-wplyw-depresji-na-pamiec-snow--3596)wpływ depresji na pamieć snów - lukanos10 - 10-05-2017

Czy powodem tego, że kompletnie nie mogę zapamiętać choćby skrawka snu są zaburzenia depresyjne, na które cierpię i ogólne kłopoty z koncentracją? Jeśli tak, to jaki wpływ na sen mają środki antydepresyjne (generalnie po nich lepiej śpię ale nie pamiętam nic ze snu)?


RE: wpływ depresji na pamieć snów - incestus - 10-05-2017

Depresja może dawać takie objawy, w przebiegu ogólnych rzekomych zaburzeń funkcji poznawczych, czyli pamięci i koncentracji. Jeżeli jednak bierzesz leki, to jest to pewniejszy powód gorszego zapamiętywania samego snu. Domyślam się, że bierzesz antydepresant o dodatkowym profilu pogłębiającym sen, zazwyczaj rozpisywany na wieczorną dawkę. Inne leki przeciwdepresyjne też mogą pogłębiać sen i w takim przypadku utrata pamięci snów jest raczej dobrym prognostycznym symptomem wychodzenia z depresji.


RE: wpływ depresji na pamieć snów - lukanos10 - 11-05-2017

Mój antydepresant działa raczej pobudzająco, dlatego zażywam go wyłącznie rano. Powoduje co najwyżej nagłe i gwałtowne spadki ciśnienia i silną senność ale ta przechodzi po kilku minutach. Lek nie usypia ale czy może powodować amnezję snu? Nie słyszałem jeszcze o takim efekcie.


RE: wpływ depresji na pamieć snów - incestus - 11-05-2017

Jeżeli lek aktywizujący utrudnia przypominanie sobie snów w porównaniu do stanu wcześniejszego, to raczej oznacza, że wcześniejsza dobra pamięć snów wynikała ze spłycenia snu, wycofania lub derealizacji w przebiegu zaburzeń depresyjnych i teraz te objawy ustępują dzięki działaniu leku. Innymi słowy prawdopodobnie osiągnąłeś teraz swoją bazową fizjologiczną pamięć snu i możesz zacząć ją trenować.