i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia
Coś się nie zgadza - Wersja do druku

+- i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia (https://i-sen.pl)
+-- Dział: Sen (https://i-sen.pl/Forum-Sen--32)
+--- Dział: Problemy ze snem (https://i-sen.pl/Forum-Problemy-ze-snem--47)
+--- Wątek: Coś się nie zgadza (/Temat-Cos-sie-nie-zgadza--3324)Coś się nie zgadza - DyingLife - 12-05-2016

Witam, chwilę temu wstałem i przypomniałem sobie sny, nagle przypomniałem sobie mój sen w którym siedziałem na ławce z pewną dziewczyna. Miała wiele książek, które mnie zaciekawiły i je czytałem. Na jednej stronie przeczytalem o Perseidach potem odwróciłem wzrok do niej i nadal zacząłem to samo czytać.
Pytanie jest takie: Dlaczego tekst się nie zmienił, albo dlaczego te literki nie latały? Przecież w śnie nie da się nic przeczytać


RE: Coś się nie zgadza - hotaru - 12-05-2016

Burza mózgów: masz doskonałą pamięć. Odtworzyłeś dwa razy to samo. Mieć tekst w głowie a patrzeć na słowa to różne rzeczy, mogło Ci się wydawać, że czytasz. Tak naprawdę tekst się odtwarzał w myślach, patrzyłeś na książkę i mózg uznał to za czytanie. Inny pomysł: przy odpowiednich parametrach po prostu da się stworzyć tekst we śnie. Pamiętasz wygląd tekstu? Zdania? Czy to coś co czytałeś w rzeczywistości albo mix przeczytanych tekstów?


RE: Coś się nie zgadza - High Contrast - 12-05-2016

Czytanie we śnie to żaden problem. Na nieświadomce wszystko się może we śnie zdarzyć włącznie z czytaniem. Nie wiesz, że to sen, myślisz że to rzeczywistość, więc litery są stabilne, jakby mogło by być inaczej skoro to rzeczywistość? ;) Co innego w LD, gdzie umyślnie staramy się coś przeczytać, a literki skaczą. Jeżeli ten motyw zdarza Ci się często możesz wykorzystać to jako TR. Jak coś czytasz na jawie przygladaj się uważnie literkom czy nie "skaczą", jeżeli zrobisz to we śnie możliwe, że się uświadamiasz. Obowiązkowo łączyć razem z TR z nosem.
Podsumowując: w zwykłym śnie, obojętnie czy literki skaczą czy nie, Twoja świadomość senna i tak to zaakceptuje jako normalne.


RE: Coś się nie zgadza - DyingLife - 12-05-2016

To zdarzyło mi się 1 raz, jak wrócę ze szkoły postaram się odtworzyć kopie tego i dam zalacznik
Dzjena za info (:


RE: Coś się nie zgadza - hotaru - 12-05-2016

No tak Na nieświadomce:) Pamiętasz co czytałeś? Treść?


RE: Coś się nie zgadza - DyingLife - 12-05-2016

O Perseidach (roj meteorow w gwiazdobiorze Perseusza)


RE: Coś się nie zgadza - incestus - 12-05-2016

Czytanie we śnie jest trudne tylko z tego powodu, że wymaga pamięci roboczej podczas odtwarzania tekstu, a ta we śnie bez świadomości jest zaburzona. Innymi słowy przy wytwarzaniu i odbieraniu ciągu informacji mózg nie pamięta co było przed chwilą, więc tworzy nową informację w miejscu poprzedniej. Zdarzają się jednak nierzadkie sytuacje, kiedy w treści snu staramy się zapamiętać tekst - wtedy przy powrocie do lektury znajdziemy takie słowa, jakie tam zostawiliśmy. Mózg korzysta wtedy z czynności świadomego zapamiętywania a nie z pamięci roboczej.
Podczas snu zwykłego pamięć robocza jest wspólna dla całego aparatu umysłowego, i dla części tworzącej sen i dla części która mu podlega, dlatego powracając we śnie do przed chwilą przeczytanego tekstu nie jesteśmy w stanie ocenić, czy jest to ta sama informacja, czy nowa.