Zdrowy sen a koncentracja
#1
Witam.
Przeprowadziłem na sobie krótki test i doszedłem do wniosku że przy śnie 5-7h, nawet gdy jestem niewyspany i zmuszam się żeby wstać to w ciągu dnia jestem lepiej skoncentrowany, bardziej aktywny i szybciej przyswajam informację (minusem jest gorszy nastrój) niż gdy pozwolę żeby to organizm regulował czas snu a wtedy śpię 8-9h. Czy wiecie coś na ten temat?? Wujek google nic konkretnego mi nie powiedział.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#2
Hmm, prawda jest taka, że podany przez Ciebie czas snu jest wystarczający dla organizmu do regeneracji (a po to przecież śpimy). Twój organizm więcej nie potrzebuje, ale jeżeli jesteś przyzwyczajony do spania dłużej, to będziesz chciał poleżeć w łóżku jeszcze jakiś czas. Wtedy prawdopodobnie będziesz miał jakieś sny i inne duperele, ale już nie regeneracje neuronów w mózgu (bo te są gotowe na kolejny dzień). Lepszy lub gorszy humor jest tylko subiektywnym uczuciem, wątpię by to była reguła. Każdego dnia organizm potrzebuje innej ilości snu (w zależności od funkcjonowania Twojego organizmu, choroby, aktywności fizycznej itd - sporo czynników), więc czasem 7 godzin wystarczy, a czasem możesz potrzebować 8. Jeśli każdego dnia będziesz dawał sobie tyle samo czasu na sen, może on być w niektóre dni niewystarczający, a wówczas będziesz miał gorszy humor i gorzej się będziesz czuł. Zależy też o której godzinie kładziesz się spać, czy zjadłeś coś przed snem (jak długo przed), czy płyny masz na dobrym poziomie (za mało - będziesz chciał się napić, za dużo - parcie na pęcherz) itd itd. Bardzo ważne jest też to, jak szybko zasypiasz - jeśli wiercisz się sporo czasu, istnieje prawdopodobieństwo że dłużej "dochodzisz" do głównej fazy snu, a wtedy czas całości się wydłuża. Jest sporo czynników wpływających na to wszystko, więc jeśli organizm chce pospać troszkę więcej - pozwól mu na to, on ma w tym swój cel. Ja czasem śpię 6 godzin, a czasem 10. Czasem czuję się po tych 10 super, a czasem do dupy. Na organizm wpływa za dużo czynników byś mógł jednoznacznie ustalić swój tryb snu. A jak masz zły humor - zrób coś, co dostarczy Ci endorfin, np zjedz tabliczkę czekolady :)

Nie wiem jakim cudem nie znalazłeś nic u wujka... Przeczytaj to: <!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Sen">http://pl.wikipedia.org/wiki/Sen</a><!-- m --> i to: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.we-dwoje.pl/ile;snu;potrzebuje;nasz;organizm,artykul,13129.html">http://www.we-dwoje.pl/ile;snu;potrzebu ... 13129.html</a><!-- m --> i poszukaj jeszcze, wpisują odpowiednie hasła (np. długość snu)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#3
Hris ma rację. Jest tak, że jak śpisz wymagany czas (te 7h powiedzmy) i wstaniesz z "wymuszeniem" to nic się nie stanie. Jeśli jednak śpisz dalej i wstaniesz gdy już będziesz wyspany, to przez resztę dnia będziesz najpewniej ospały i słaby. Tak jest też gdy śpisz w godzinach, w których zwykle jesteś już na nogach. Wyobraź sobie że przesypiasz całe popołudnie. Jak już wstaniesz to istna kaplica...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#4
Cytat:Wyobraź sobie że przesypiasz całe popołudnie. Jak już wstaniesz to istna kaplica...
O, to prawda. Ale są na to sposoby :) . Na przykład sjesta :) .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#5
(20-02-2011, 12:14 )Ninja napisał(a): Twój organizm więcej nie potrzebuje, ale jeżeli jesteś przyzwyczajony do spania dłużej, to będziesz chciał poleżeć w łóżku jeszcze jakiś czas. Wtedy prawdopodobnie będziesz miał jakieś sny i inne duperele, ale już nie regeneracje neuronów w mózgu (bo te są gotowe na kolejny dzień).

Uwielbiam to zdanie :)
STOP promocji ideologii neuroróżnorodności
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post


Skocz do:

UA-88656808-1