Odpowiedz 
LD FAQ - Pytania i Odpowiedzi
#1
Świadomy Sen - Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi


Masz problem lub pytanie związane z praktykowaniem LD? Zapoznaj się z tym tekstem, zanim założysz nowy temat!
Czym jest świadomy Sen (LD)?

Świadomy Sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) to sen, w którym mamy świadomość tego, że śnimy, zachowując
przy tym optymalną uważność oraz logikę -Taką, jak na jawie.


Czy praktykowanie LD jest bezpieczne?

Ludzie praktykują Świadome Śnienie od tysięcy lat i jak dotąd nie stwierdzono żadnych przypadków negatywnego ich wpływu na organizm / psychikę praktykującego. Wielu ludzi miewa LD spontanicznie, są one zatem naturalną częścią naszego życia.


Czy LD ma związek z ezoteryką?

Świadomy Sen często mylony / wiązany jest z OOBE (z definicji doświadczenie poza ciałem) i tym samym mylnie zaliczany do ezoteryki. LD zostało udowodnione naukowo i "technicznie" nie różni się niczym od zwykłego snu.


Czym jest sen o LD ?

Sen o LD jest zwykłym snem, w którym wiemy, że śnimy ale nie zachowujemy się logicznie wobec tego faktu. Wiedza o tym, że to sen pozostaje jedynie częścią fabuły tego snu.

Czym są hipnagogi?

Hipnagogi są to halucynacje występujące przy zasypianiu. Im bliżej do fazy REM (fazy w której śnimy) tym hipnagogi są intensywniejsze, a najintensywniejsze są w czasie paraliżu przysennego. Hipnagogi mogą być: wzrokowe, słuchowe, kinestetyczne a także smakowe i węchowe (rzadziej). Hipnagogi są kwestią bardzo indywidualną i różnią się w zależności od osoby. Niektórzy mogą nawet nie mieć np. hipnagogów wzrokowych.

Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny jest naturalnym zjawiskiem występującym każdej nocy. Jest to swojego rodzaju 'klatka" nakładana przez mózg aby nasze ruchy ze snu nie przechodziły do jawy. Czasem zdarza się przeżyć paraliż świadomie. Taka sytuacja charakteryzuje się blokadą ruchów oraz intensywnymi hipnagogami. Paraliż przysenny często mylony jest ze zwykłym odrętwieniem (utratą czucia kończyn, całego ciała np. podczas przeprowadzania techniki WILD).

Co to są Testy Rzeczywistości i jak je poprawnie wykonywać?

Testy Rzeczywistości (TRy) są czynnościami pozwalającymi nam sprawdzić czy w danym momencie nie śnimy. Więcej tutaj.


W śnie zrobiłem/am TR ale nie uświadomiłem/am się.

Powodem może być mechaniczne wykonywanie TRów na jawie. Przed wykonaniem TR odrzuć myśl że "to na pewno jawa" a robisz TR tylko po to żeby przeszedł do nawyku. Naprawdę się zastanów czy w danym momencie nie śnisz. W końcu w snach też tak myślisz i dlatego się nie uświadamiasz.

Jaka jest najlepsza technika dla początkującego?

Nie ma "najlepszej techniki", może jedynie istnieć najlepsza technika dla Ciebie. Początkującym zaleca się jednak stosowanie jako podstawy techniki WBTB bo od niej podchodzi największa część sukcesów oraz zwiększa ona szanse na LD w przypadku każdej techniki.

Czy żeby mieć LD muszę pamiętać swoje sny?

Jeśli nie pamiętasz swoich snów to znaczy że nie ma w nich żadnej uwagi i szansa na uświadomienie jest bardzo mała. Pamiętaj, że pamięć snów jest po części wyznacznikiem postępu i im więcej i lepiej je pamiętasz, tym większą masz szansę na uświadomienie.

Czy żeby mieć LD muszę prowadzić dziennik snów?

Dziennik snów "mówi" podświadomości o naszym zainteresowaniu snami dzięki czemu szansa na LD wzrasta. Jeśli nie pamiętasz swoich snów, prowadź dziennik snów przynajmniej do czasu poprawienia się pamięci. Pamiętaj jednak, że jego ciągłe prowadzenie zwiększa twoje szanse.

Nie mam czasu na zapisanie snów po obudzeniu

Zamiast zapisywania całych snów po obudzeniu możesz zapisywać same klucze snów. Są to główne elementy, które wystąpiły we śnie. Zapisz je od razu po obudzeniu (najlepiej miej kolo łóżka zeszyt) a gdy będziesz miał czas, przeczytaj klucze i staraj przypomnieć sobie sen. Tą metodę stosuje wiele oneironautów i nie mają oni problemów z pamięcią snów.
Możesz też skorzystać z dyktafonu zamiast papierowego dziennika.

Uzyskałem/am świadomość we śnie ale wyrzuciło mnie chwilę po uświadomieniu

Najczęściej przyczyną „wyrzucenia” ze snu są zbyt silne emocje/euforia występujące po uświadomieniu się. Dlatego w takiej sytuacji w pierwszej kolejności zaleca się stabilizację snu (więcej o tym w Kompendium Wiedzy). Częstym powodem jest również uświadomienie się w końcówce fazy. Jeśli uświadomiłeś się nagle, bez powodu to bardzo prawdopodobne, że było to spłycenie w końcówce fazy REM.


Jak panować nad snem?

Kontrola w świadomym śnie może sprawiać trudności. Najważniejszym aspektem kontroli jest wiara oraz pomaganie podświadomości przebyć przez ziemskie przyzwyczajenia, czyli np. stwarzając przedmioty kojarzące się z daną czynnością. Jeśli chcesz coś stworzyć to pamiętaj żeby nie tworzyć przed oczami, tylko "wiedząc" że dany przedmiot/osoba znajduje się za Tobą, za rogiem, za drzwiami itp. Praktyka jest najważniejsza -Z czasem będzie coraz lepiej.

Jestem chrześcijaninem / chrześcijanką. Czy praktykowanie LD to grzech?

Nie ma oficjalnego stanowiska Kościoła w tej sprawie. Biorąc pod uwagę to, że LD często występują naturalnie i spontanicznie, można założyć, że praktykowanie LD samo w sobie nie jest grzechem, ale mogą nim być niektóre czynności wykonywane wewnątrz tego świadomego snu (np. uprawianie seksu).


Współautor - Fallen Leaf
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 


Skocz do:

UA-88656808-1