All Night Awareness (ANA) (Dyskusja)
#1
W tym wątku toczy się dyskusja na temat techniki ANA. Jej opis znajdziesz pod linkiem: http://i-sen.pl/Temat-All-Night-Awareness-ANA--3331

Kilka rad ode mnie.

Najważniejsze w technice są ostatnie momenty przed zaśnięciem. Można podejrzewać, że właściwie im bliżej zaśnięcia tym nasza uważność bardziej liczy się dla całego snu. Szczególnie chodzi więc o ostatnie sekundy przed zaśnięciem. Należy jednak pamiętać, że branie się za technikę dopiero wtedy, znacznie zmniejszy szanse na powodzenie. Możemy na starcie być mało skupieni i szybko zaśniemy.

Kiedy zauważymy, że nasze myślenie powoli odchodzi od logiki i spójności, jest to dla nas znak, że za niedługo zaśniemy. Jak poobserwujecie trochę swoje zasypianie to będziecie szybciej wykrywać takie spadki logiki. W stanie uważności (na której notabene skupia się ta technika) będzie to łatwiejsze do zauważenia.
Potraktujcie to jako znak ostrzegawczy i skupcie się jeszcze bardziej na percypowaniu oraz świadomości o czym myślicie (jeśli akurat myślicie).
Krótko po tym oprócz wyraźniejszego spadku logiki dojdzie do skrajnej niestabilności uwagi. W tym stanie uwaga cały czas przeskakuje i ciężko skupić się na czymkolwiek. Jeśli tak będzie to znak, że już za chwilę zaśniecie. Wtedy skupcie się z całej siły, aby na czymkolwiek się skupiać i być świadomym, że właśnie zasypiacie :)
Ważne, żeby do tej techniki się przyłożyć. Wtedy jest największa szansa na wykrycie tych krytycznych momentów.
Moim zdaniem stosowanie tych rad przyczyni się do maksymalnej skuteczności techniki.

Oczywiście wszystkie te rady najlepiej się zastosują jeśli pójdziecie spać senni (oczywiście bez przesady). W innym wypadku przez technikę może być ciężko w ogóle zasnąć, albo czekanie na zaśnięcie znudzi i osłabi skupienie. Można też położyć się do spania na plecach co powinno wydłużyć okres uważności.
Można też łączyć technikę z uwzględnieniem uważności jako drogi do relaksacji, a także z afirmacjami.
let's worship cats
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#2
Czym niby ta technika różni się od ADA? To kolejna kultywacja znanej od wieków uważności. Na dodatek jej opis jest niekonsekwentny, nie wiadomo tu czy autorowi chodzi o skupienie na jednym bodźcu, czy na zmienianiu obiektów koncentracji. Co więcej autorowi wydaje się, że samo wchodzenie w sen ( WILD ) niczym nie różni się od uważności? Według mnie różnica w modelu utrzymywania skupienia jest krucjalna - żeby zasnąć i się nie rozbudzić należy utrzymywać uwagę na pojedynczym bodźcu POWSTRZTYMUJĄC się od percepowania innych oraz orientowania się czasoprzestrzennego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#3
Myślę, że źle to postrzegasz. W małym stopniu chodzi tu o jakikolwiek nawyk uważności, tak jak w ADA, który przenosi się do snu. Bardziej rozchodzi się o samo zachowanie odpowiedniego stanu przed zaśnięciem. Technika działa raczej w innym mechanizmie. Odsyłam do mojego wątku -> http://i-sen.pl/Temat-techniki-na-LD-a-r...anie--3332
let's worship cats
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#4
No czytam oba wątki i widzę właśnie związek wybudzeń z tą techniką - próba utrzymywania codziennej uważności w okresie zasypiania, to sposób nie na świadomy sen, ale na to jak najdłużej nie zasnąć. Czuwanie kojarzy się z gotowością do działania, organizm może chcieć się wybudzać dla nawyku aktualizacji orientacji czasoprzestrzennej. W końcu kiedy człowiek śni, to może być świadomy swojego sennego stanu, ale nie ma prawa znać miejsca i czasu, które przecież mogą zmienić się podczas wypoczynku :) Szczególnie jak ktoś zaśnie na imprezie :P Wątpię, też że wybudzenia są naprawdę rześkie - raczej są po prostu sprawne, z gwałtownie wzbudzoną świadomością.

Sama technika może mieć jakąś skuteczność - jeżeli ktoś ma duży deficyt snu i usilnie stara się nie zasnąć, to i tak zaśnie i najpewniej dozna nawet głębokich LD. Mimo to nie mogę wymyśleć zachowania, które bardziej by zaburzało fazy snu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#5
Ostatniej nocy nocy skupiłem się na szumie przepływającej krwi. Czy to się wlicza do tej techniki? Chociaż nawet nie nie pamiętam, kiedy zasnąłem. Ale za to sny miałem dosyć rzeczywiste :)
Wszystkie drogi prowadzą do Dreamu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#6
skupianie się na jednym bodźcu to WILD, skupianie się na wszystkich aspektach teraźniejszości to uważność.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#7
dla mnie to chore jest

____________________
Comment on hand
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#8
@terma82 Niby co jest w tym chorego?

Chwila chwila, czyli stosowanie ADA w momencie poprzedzającym wejście w sen to już nie ADA tylko ANA? Nie myślicie, że jest to zbytnie komplikowanie sprawy? Osobiście chyba jednak zostałbym przy terminach które już istnieją, a może nawet powywalałbym i te.

Skupienie na jednej rzeczy / myśli / jednym odczuciu = Koncentracja.
Skupianie się na całokształcie, na ogóle doznań płynących z ciała = Uważność.

Tyle. Proste, nie wprowadza zamieszania i jest skuteczne. Zauważyłem u siebie te wspomniane przez Leaf'a spadki spójności i logiki na moment przed odlotem w sen i kiedy uda mi się ogarnąć to wtedy się koncentruje, na oddechu. Wolałbym nie doklejać do tego jeszcze jakichś innych łatek, nazewnictw. Po co. Raczej nie terminologia jest tu istotna.

Wątek co prawda już leży od jakiegoś czasu ale pomyślałem, że dorzucę swoje 3 grosze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#9
Prawda, w każdej działce wiedzy są niepoprawni fascynaci, którzy uwielbiają mnożyć byty ;)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
#10
Czego to ludzie nie wymyślą?
ANA to takie SSILD + WILD
Pozatym lepiej chyba praktykować ADA, bo jak widze to wiecej wyznawcow tej techniki znajdzie sie w internecie :p
ADA > ANA
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Techniki popularne i niekonwencjonalne (Dyskusja) wiolonczelistka 16 6,062 29-08-2017, 12:47
Ostatni post: Sudo
  DEILD (Dyskusja) PYTKA 2 1,774 12-10-2016, 18:54
Ostatni post: incestus
  ERWILD (Dyskusja) High Contrast 13 5,255 26-09-2016, 20:59
Ostatni post: Mysia
  All Day Awareness (ADA) Benio 6 5,311 08-08-2014, 06:46
Ostatni post: maciodz
  Technika farmakologiczna (Dyskusja) Przyjaciel Noni 6 2,227 12-06-2011, 00:02
Ostatni post: incestus

Skocz do:

UA-88656808-1