i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia
Świadomość senna bez świadomości? - Wersja do druku

+- i-Sen.pl - Polskie Forum Świadomego Śnienia (http://i-sen.pl)
+-- Dział: Sen (http://i-sen.pl/Forum-Sen--32)
+--- Dział: Pytania i dyskusje (http://i-sen.pl/Forum-Pytania-i-dyskusje--37)
+--- Wątek: Świadomość senna bez świadomości? (/Temat-Swiadomosc-senna-bez-swiadomosci--3889)Świadomość senna bez świadomości? - Lyuei - 10-01-2018

Hej. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie dziwna kwestia związana z moimi snami. Kilka lat temu rozpoczęłam swoją przygodę ze świadomym śnieniem, choć może to trochę za dużo powiedziane - koleżanka opowiedziała mi o tym i zaczęłam prowadzić dziennik snów. Od tego czasu co jakiś czas mam prawdziwy świadomy sen uświadamiając się poprzez spojrzenie na swoje dłonie. Ale nie to mnie ciekawi. Czy ktoś z Was ma tak, że nawet jeśli sen dzieje się w pierwszej osobie to jednocześnie obserwujecie go jakby zza zasłony jako Wy? Czy jak nie podoba Wam się sen potraficie od tak się obudzić, bo macie świadomość, że to sen? Od jakiegoś czasu mam również wrażenie, że śnię jakby na pograniczu świadomości - niby zdaję sobie sprawę z tego, że śnię, ale nic nie mogę z tym zrobić.


RE: Świadomość senna bez świadomości? - incestus - 10-01-2018

Tak, wszystkie te sytuacje są znane osobom doznającym snów świadomych. Wszystkie te przykłady odnoszą się właśnie do snów z szczątkową świadomością śnienia. Tak jak już pewnie zauważyłaś, świadomość śnienia nie jest zdolnością zero-jedynkową, posiada szerokie spektrum. Przy niepełnej jasności świadomości doznajemy właśnie takich snów hybrydowych, np snów o życiu codziennym w których teleportujemy się zamiast konwencjonalnie się poruszać, albo snów, w których wydaje nam się, że wiemy, że śnimy, lub snów o tym, że jesteśmy w czyimś śnie, czy snów świadomych podczas których zachowujemy się jak ktoś zupełnie do nas niepodobny itd.